18. 3. 2020
Zpravodajský portál SeznamZpravy upozornil, že hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová (ANO), dosud nedokázala zajistit dostatek roušek ani pro pracovníky středočeského zdravotnického záchranného systému, natož dalším potřebným osobám jako jsou policisté nebo pracovníci v sociálních službách. Množství dostupných ochranných prostředků je mizivé, a záchranáři se tak při práci vystavují riziku nákazy, jak o tom v článku píše záchranářka Veronika Brožová.
Michal Trkan, předseda středočeských Zelených, upozorňuje, že některé kraje si dokázaly zajistit ochranné pomůcky i bez pomoci vlády: „Dobrým příkladem je spolupráce Libereckého kraje s Technickou univerzitou, kterou zprostředkoval náš člen v městském i krajském zastupitelstvu a vedoucí katedry chemie na Technické univerzitě Josef Šedlbauer.“ Univerzitě se podařilo rozjet výrobu nano-roušek ve velkém a svou pomoc nabídla kraji i vládě. Již v pondělí 16. 3. rektor Miroslav Brzezina informoval, že se dohodl se zástupci ministerstev průmyslu a obchodu, zdravotnictví a spravedlnosti na dodávání základní matrice pro stát.
„Tady jsme bohužel zase svědky neschopnosti řídit stát v krizi a koordinovat dostupnou pomoc“, dodává Michal Trkan a upozorňuje na tiskovou konferenci po jednání vlády ze dne 17. 3., na které premiér tvrdil, že v Česku nikdo roušky vyrobit neumí: „Jediná země, která to dokáže, je Čína. Takže my jsme jako Ministerstvo vnitra nastavili model, kdy jsme schopni velmi rychle ty věci v Číně objednávat a jsme schopni je velmi rychle platit, což se ukázalo jako klíčová věc, protože dnes je to o tom, že kdo dřív přijde, ten dřív mele a kdo dřív platí, tak si to taky odveze,“ prohlašoval premiér. Zelení si naopak myslí, že masivní podpora spolupráce s TUL a její propojení s lokálními výrobci by jednak ušetřilo peníze za letecký dovoz z Číny, a také podpořilo místní průmysl, který čekají nyní nelehké časy.
Kvůli nedostatečné podpoře a připravenosti ze strany krajského vedení si musí středočeští starostové zajistit potřebný materiál sami. Leckde se jim to oproti kraji naštěstí daří. V Mníšku pod Brdy se již v pondělí starostce a spolupředsedkyni Strany Zelených Magdaleně Davis podařilo objednat 2000 ks pratelných ústenek od jihočeského výrobce; v první várce půjdou pro potřeby strážníků, hasičů, sociálních pracovníků a prodavačů. V další várce už dojde i na občany. Podobně se podařilo od výrovce sehnat i roušky zelené radní Janě Vidímové pro Jesenici u Prahy.
Jste skvělí! Moc všem děkuji za #pomoc v šití plátěných roušek i za darované jednorázové roušky! První nápor jsme díky vám v Mníšku zvládli – roušky mají v obchodech, policisté i soc. pracovníci. Včera se nám navíc podařilo od 🇨🇿 výrobce zajistit 2000 roušek, dorazí v pátek. 1/2 pic.twitter.com/SV3lI6BHRc
— Magdalena Davis (@ZelenaDavis) March 18, 2020
Cestou svépomoci se vydala i zelená opoziční zastupitelka Jana Krumpholcová v Mladé Boleslavi. Na Facebooku založila skupinu Roušky Mladá Boleslav, která spojuje samovýrobce s těmi, kdo ústenky nutně potřebují, ale nedokážou si je v potřebném množství obstarat. „Tato doba nám přináší mnohá poznání a je fascinující pozorovat proměnu ve společnosti od původního čekání, jak autority uchopí situaci rozšiřující se pandemie, po typicky českou kreativní energii, která se mezi lidmi začala rozlévat ve formě davového šití pestrobarevných roušek. Věřím, že díky rostoucí pospolitosti to nakonec zvládneme a vyjdeme z krize posíleni. Dalším krokem však bude nahradit neschopné politické špičky zodpovědnými osobnostmi, kterým upřímně záleží na občanech této země,“ komentuje situaci Jana Krumpholcová.
Soňa Mikešová
členka rady krajské organizace Středočeských Zelených a předsedkyně Říčanských Zelených