3. 3. 2020

Konferenci navštívila spolupředsedkyně Magdalena Davis a člen předsednictva Petr Kučera.

V sobotu 29. února se v Praze konala konference středočeské organizace Strany zelených. Na programu byly především krajské a senátní volby, které se letos budou konat na začátku října.

Předseda Michal Trkan shrnul hlavní téma celé konference, a to vyjednávání o možných koalicích do krajských voleb a koaličních a vlastních kandidátech do Senátu. Krajská konference po důkladné diskuzi podpořila navrženou koalici Zelených a dvou dalších koaličních partnerů za podpory řady menších demokratických stran. Čelnými osobnostmi za Zelené by na kandidátce měli být zastupitelka za Mladou Boleslav Jana Krumpholcová a předseda Rady Krajské organizace Michal Trkan. Koaliční kandidátka bude představena za účasti předsedů stran.

Jana Krumholcová a Michal Trkan – naši čelní kandidáti pro nadcházející krajské volby

Do Středočeského kraje zasahuje pět senátních obvodů, ve kterých se letos bude volit. Již na podzim se na krajské konferenci Středočechů představila Jiřina Rosáková, která bude kandidovat v obvodu Příbram. v sousedním obvodu Kladno se očekává napínavý souboj, ve kterém by Středočeši rádi podpořili obhajujícího senátora Jiřího Dienstbiera. Pan Dienstbier je sice z vládní sociální demokracie, ale postoji a hodnotami, které dlouhodobě zastává, je Straně zelených velmi blízko. V senátním obvodu Kolín Zelení postaví samostatného kandidáta, resp. kandidátku, pokud se jim nepodaří dohodnout na koaliční spolupráci s dalšími partnery. Do středočeského kraje zasahují ještě částečně obvody Louny a Česká Lípa, nicméně jelikož tento obvod přesahuje hranice kraje, čeká nás jednání se Zelenými ze sousedního kraje. Všichni kandidáti a kandidátky do senátních voleb budou muset být schválení Republikovou radou, která se bude konat již na konci března.

Poslední bod konference se týkal právě Republikové rady, která je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy. v Republikové radě se uvolnilo jedno místo pro Středočeskou organizaci, které ve volbě získala předsedkyně ZO Říčany a členka Rady Krajské organizace Soňa Mikešová.