12. 2. 2020
V posledních letech došlo k výraznému omezení možnosti veřejnosti zapojit se do stavebních řízení. O to zásadnějším dokumentem je v současnosti územní plán obce a možnost ovlivnění jeho podoby prostřednictvím institutu tzv. zástupce veřejnosti. Tímto způsobem se nedávno podařilo ovlivnit nový územní plán Mníšku pod Brdy.
V souvislosti s přípravou nového územního plánu jsme se před pár lety dozvěděli o záměru umožnit povolování další těžké výroby v průmyslových zónách na území města bez podrobných kritérií. Získat podporu místních obyvatel pro námi navrženou změnu, kterou bylo do budoucna předem jasně vymezit přípustnou výrobu v průmyslových areálech na území města a vyloučit tzv. těžkou výrobu, nebylo obtížné, protože v podstatě všichni v Mníšku víme, jakou zátěž nám způsobují existující těžké průmyslové provozy a historické znečištění, se kterým se v posledních třiceti letech udělalo jen málo. Při změně územního plánu nám nešlo o bezdůvodné omezování podnikatelské činnosti, ale jen o to, aby provozy v průmyslové zóně měly co nejmenší dopady na život obyvatel Mníšku a životní prostředí obecně.
Schválení nového územního plánu je i úspěchem mníšecké starostky a od letošního ledna spolupředsedkyně Zelených Magdaleny Davis, která na novém územním plánu spolupracovala od roku 2016, kdy se stala členkou zastupitelstva. Nový územní plán se připravoval dlouhých osm let a podílela se na něm řada lidí. Důkazem toho, jak kvalitně byl připraven je, že jej na jednání zastupitelstva v prosinci 2019 jednohlasně schválili všichni přítomní zastupitelé.
Institut zástupce veřejnosti v rámci pořizování územního plánu je po poslední novele stavebního zákona jednou z mála možností, jak veřejnost může výstavbu ve své obci ovlivnit. Od 1. 8. 2018 se totiž stavebního řízení mohou účastnit jen stavebník a tzv. “dotčení vlastníci”, tj. v zásadě vlastníci sousedních pozemků. To širší zapojení veřejnosti sice výrazně omezuje, ale občanům se stále nabízí možnost prosazovat své zájmy prostřednictvím zastupitelů a radních, a to proto, že účastníkem řízení je vždy také obec, na jejímž území stavba probíhá. Své volené zástupce by občané měli v tomto směru aktivně kontrolovat. Přes zastupitele a radní se totiž mohou bránit např. zvyšování dopravní zátěže na nevyhovujících komunikacích nebo developerské výstavbě rodinných domů, pokud pro nové obyvatele není v obci zajištěna potřebná infrastruktura.
Příkladem dobré práce v orgánech obce je působení naší zastupitelky v Mladé Boleslavi Jany Krumpholcové. Mladoboleslavská radnice průběžně řeší změny platného územního plánu a současně i zpracovává připomínky k návrhu nového územního plánu. Bohužel občanům se důležité informace o plánovaných změnách nedostávají v rozsahu, v jakém by měly. Proto se na občany Jana obrátila přímo a požádala je o podněty a připomínky, jejichž zapracování má možnost sledovat v Komisi pro územní plánování při Radě města. Důležité aktuality při zpracovávání územního plánu i v porovnání s jinými obcemi v regionu vysvětluje občanům města na osobních setkáních i skrze lokální zdroje informací.
Kontaktujte naše radní a zastupitele, sledujte Senátory za Zelené, přidejte se k nám a pojďme spolu tvořit budoucnost.
Michal Trkan
předseda Rady Krajské organizace
Strany Zelených Středočeského kraje