7. 6. 2020

V sobotu 6. 6. se středočeští Zelení sešli na krajské konferenci v Mníšku pod Brdy, aby schválili koalici do krajských voleb a obsazení kandidátní listiny za Stranu zelených.

Program konference se plně věnoval blížícím se volbám. Hlavním předmětem diskuze bylo schválení koaliční smlouvy, kterou konference podpořila téměř jednomyslně. Zelení tak do krajských voleb půjdou v koalici s TOP09 a hnutím Hlas. Všechny strany koalice spojuje pro-evropské hodnotové ukotvení, snaha modernizovat českou ekonomiku i výkon státní a místní správy a důraz na ochranu životního prostředí v souvislosti s klimatickou změnou a rostoucím suchem. Program koalice bude zveřejněn v průběhu několika týdnů.

Za Stranu Zelených představujeme naše kandidáty: 1. Jana Krumpholcová, zastupitelka v Mladé Boleslavi, 2. Jana Vidímová, radní v Jesenici, 3. Martin Mach, starosta Mšena, 4. Eva Češpivová, tlumočnice a lektorka, 5. Luboš Kožíšek, zastupitel v Mníšku pod Brdy, 6. Daricha Moravčíková, členka vedení krajské organizace Zelených, 7. Petr Brož, vědec zabývající se mimozemskou sopečnou činností, 8. Alena Šálová, podnikatelka v cestovním ruchu, 9. Jan Stachura, zastupitel v Jílovém u Prahy, 10. David Hynek, podnikatel ve stavebnictví, 11. Magdalena Davis, starosta v Mníšku pod Brdy a spolupředsedkyně Zelených.

Spolu s krajskými volbami se bude na podzim konat i první kolo voleb do Senátu a jedním z hostů krajské konference byl kandidát TOP 09 v senátním obvodu 42 Kolín Tomáš Klinecký, místostarosta Českého Brodu. S Tomášem Klineckým proběhla příjemná a poměrně dlouhá diskuze, ve které nás pan místostarosta přesvědčil, že bude vhodným kandidátem do Senátu a delegátky a delegáti konference jeho kandidaturu podpořili. 

Konference se také zabývala ohrožením cenné lokality mokřadu u Lysé nad Labem. Díky mohutné podpoře místních obyvatel, organizací i opozičního krajského zastupitele se podařilo prozatím oddálit rozhodnutí o výstavbě Světa záchranářů na území mokřadu. Krajská konference podporuje zachování mokřadu ve stávající rozloze. Budeme rádi, pokud s námi pomůžete mokřad zachránit, třeba tak, že podpoříte petici za jeho zachování.

Soňa Mikešová
předsedkyně Zelených v Říčanech