20. 9. 2015

Nová koalice chce ukončit vládu KSČM a ČSSD v kraji

Bratrství ČSSD a KSČM ve vedení Středočeského kraje by měla po osmi letech neúspěšného vládnutí skončit. Přesvědčeny jsou o tom členové krajských organizací KDU-ČSL, Strany zelených a SNK – Evropští demokraté. Cestou k tomu budou volby příští rok na podzim, do kterých půjdou tyto tři subjekty společně. Tento týden k tomu udělaly první krok podpisem společného memoranda.

Praha (16.9. 2015) – „Přestože jsme tři samostatné politické subjekty, demonstrujeme tímto, že jsme schopni se domluvit a spolupracovat. To bohužel stále není na české politické scéně obvyklé,“ uvedl Stanislav Boloňský, předseda středočeské organizace SNK-Evropští demokraté. Do voleb proto půjdou KDU-ČSL, Strana zelených a SNK – Evropští demokraté společně s cílem změnit poměry v krajském zastupitelstvu, které už příliš dlouho ovládají komunisté a sociální demokraté.

Dosáhli jsme mezi sebou již vysokého stupně vyjednávání. Máme už domluvenou podstatnou část volebního programu i obsahu koaliční smlouvy,“ upozornil Radek Klempera, předseda středočeské organizace Strany zelených. Do listopadu pak chtějí všechny tři subjekty schválit své kandidáty na společnou kandidátku. Tu vytvoří metodou „zipu“ podle volebních preferencí každého z nich. „Jsme přesvědčeni, že nynější koalice KSČM a ČSSD ve vedení kraje prospívá pouze sobě, nikoliv však kraji a jeho obyvatelům. Proto usilujeme o změnu a budeme se pro tento náš cíl snažit získat co nejširší podporu,“ zdůraznil Miroslav Rovenský, předseda středočeské organizace KDU-ČSL.

Nová koalice povede předvolební kampaň společně. „Víme, že nebudeme mít k dispozici ani zdaleka tolik peněz, jako ČSSD, ANO a komunisté. Zvláště Andrej Babiš, který ve středních Čechách žije, bude chtít určitě vyhrát za každou cenu a nastrká do kampaně spoustu peněz,“ uvedl Miroslav Rovenský. „My budeme co nejvíce mezi lidmi a místo prázdných slibů jim nabídneme konkrétní řešení jejich problémů spojených s životem v kraji,“ dodal.