15. 12. 2019

Pohled na budovu, ve které sídlí nové Občanské centrum Jesenice

S necelými deseti tisíci obyvateli patří středočeská Jesenice u Prahy k větším obcím v bezprostředním sousedství hlavního města. I přes svou velikost však Jesenice postrádala reprezentativní a dostatečné velké prostory, ve kterých by mohla sídlit městská knihovna a případně občanské centrum nabízející místním občanům a spolkům prostory ke kulturním i společenským setkáním. Ale to už je minulostí. Jesenickým Zeleným se totiž s významnou podporou koaličních partnerů podařilo v Jesenici zřídit nové Občanské centrum, které takové prostory nabízí. 

Nápad na vznik Občanského centra vznikl v Radě města Jesenice během diskusí s našimi koaličními partnery ohledně toho, jak využít prostor po bývalé pobočce České spořitelny. Pokusili jsme se prostory opakovaně nabídnout k pronájmu soukromým i státním subjektům, a to z toho důvodu, že je tam město dlouhodobě nájemcem. Představovali jsme si, že by se prostory daly využít třeba pro ordinaci praktického lékaře, anebo pro sídlo jiné banky, aby se tak pro místní zlepšila či zůstala zachována nabídka služeb. Ze strany oslovených subjektů ale nebyl zájem, a jelikož se prostor nachází na výborném místě v centru města u zastávky autobusu, rozhodli jsme se ho využít pro město tak, aby v něm vznikla oáza místní kultury“ ozřejmuje vznik projektu radní Jesenice Jana Vidímová zvolená za Zelené, která má v gesci oblast kultury a spolků. 

Kromě knihovny s oddělenou čítárnou přizpůsobenou i pro malé čtenářky a čtenáře, je přitom Občanské centrum samo prostorem, kde mohou probíhat různá setkání, menší workshopy či výstavy. Taková místa v Jesenici a jejích částech doposud scházela, takže zde bylo těžké pořádat zdarma různé kulturní akce menšího rozsahu. Navíc je pro Jesenici výzvou blízkost Prahy. Řada místních totiž jezdí za kulturou do hlavního města a z Jesenice je pak pro ně vlastně jen noclehárna, ve které se těžko navazují sousedské vztahy. To přitom chtěla naše zelená radní změnit. „Jesenice by měla být naším domovem se vším všudy. Nejenom místem, kde spíme, ale i kde můžeme plnohodnotně žít. A k tomu neodmyslitelně patří možnost se setkávat se svými sousedy na různorodých kulturních akcích.“ dodává Jana Vidímová.

Občanské centrum tak nově nabízí možnosti, jak se mohou jeseničtí kulturně vyžít. Centrum ale také nově zastřešuje i informační centrum města, ve kterém se mohou návštěvníci dozvědět více o Jesenici a její pestré historii, či si zde mohou koupit vstupenky na kulturní akce a zájezdy pořádané městem. Nechybí ani služba Czech Pointu či veřejně přístupný počítač s tiskárnou a kopírkou. 

Vznikem Občanského centra počínání jesenického vedení v oblasti komunitního života nekončí. Od ledna 2020 se totiž otevře v prostorách bývalého Informačního centra zrenovovaný prostor, který bude sloužit jako Spolkové centrum nabízející o trochu větší prostory pro menší společnosti. V nich pak bude možné pořádat akce pro početnější publikum, přesto v komornějším rámci. Jesenice se tak i s pomocí Zelených mění v město, kde se kulturně žije.

Petr Brož
předseda jesenických Zelených